موارد مصرف لوله های PVC-U (شیلنگ ولوله خوزستان)

[imageeffect image=”3796″ type=”shadowreflection” height=”300″ css_animation=”appear” align=”aligncenter”]

 ۱- سیستم فاضلاب شهری، خانگی و صنعتی
۲- لوله کشی آب آشامیدنی
۳- عبور کابل های مخابراتی و برق
۴- انتقال آب به زمین های کشاورزی و سیستم زهکشی
۵- انتقال مواد شیمیایی
۶- جداره چاه

مزایای لوله های سخت پی وی سی (PVC-U) شیلنگ ولوله خوزستان

۱- نصب و حمل و نقل آسان: وزن کم لوله های UPVC باعث کاهش مشکلات حمل و نقل دستی آنها، آسان تر شدن کار با این لوله ها در محل کار، قدرت مانور نصب در فضاهای کوچک، صرفه جویی در وقت و هزینه و کاهش خطرات محیط کار می شود.

۲ مقاوم در برابر آتش: لوله های UPVC از پلیمری ذاتاً بازدارنده و ضد آتش ساخته شده است که به سختی مشتعل و به محض دور شدن منبع گرما، سوختن آن متوقف می شود. در مقایسه با سایر پلاستیک ها پی وی سی از نظر قابلیت احتراق، اشتعال، گسترش شعله و انتشار حرارت کمتر عملکرد بهتری دارد.

 ۳- سازگاری با محیط زیست: بیش از ۵۰% محتوای پی وی سی از نمک که منبعی تجدید شدنی است. مشتق می شود؛ و این بدین معنی است که پی وی سی نسبت به سایر پلیمرها کمتر از منابع غیر قابل تجدید بهره می گیرد.

۴- عایق الکتریکی و حرارتی: لوله های پی وی سی به دلیل عدم عبور الکتریسیته ماده ای عالی برای کاربردهای الکتریکی هستند. این لوله ها عایق حرارتی مطلوبی نیز می باشد.

۵-  مقاوم در برابر خوردگی: لوله های UPVC در برابر خوردگی های سطح خارجی در زیر خاک به اندازه ی خوردگی سطح داخلی مقاوم هستند و با اسیدها، بازها، نمک ها، باکتری ها و بیشتر مواد شیمیایی موجود در خاک و با مایع گذرنده در داخل لوله واکنش نشان نمی دهند. بدین سبب در این لوله ها نیازی به پوشش های خاص ضدخوردگی نیست. برای فاضلاب بهداشتی، لوله ی UPVC در برابر تمامی مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های خانگی و صنعتی(شهری) مقاوم است.

۶-  ضریب اصطکاک و افت فشار ناچیز: دیواره صاف داخلی لوله ی  UPVCباعث کاهش اصطکاک با سیال و ناچیز شدن مقاومت در برابر جریان (و در نتیجه انتقال بهتر سیال) می شود. بنابراین نیاز به تمیزکاری و نگهداری لوله ها و هزینه های عملیاتی کاهش می یابد. در بخش مجاری کابل های برقی و مخابراتی نیز به همین دلیل عبور دادن کابل ها در طول لوله به آسانی صورت می گیرد.

۷-  حفظ کیفیت آب: در بخش آبرسانی، لوله های UPVC ، آب را با همان پاکی و خلوص اولیه، بدون ایجاد هیچ تغییری در بو و مزه انتقال می دهند. این لوله ها دارای استانداردهای متعددی از مؤسسات بین المللی AWWA,EN,ISO,DIN و . . . جهت استفاده در انتقال اب آشامیدنی هستند.

۸-  اتصال نفوذ ناپذیر: برای کاربردهای آبرسانی و فاضلاب بهداشتی لوله های UPVC با استفاده از اتصال چسبی و همچنین اورینگی کاملاً به یکدیگر متصل می شوند به گونه ای که امکان نشت وجود ندارد. لوله های UPVC تنها لوله های پلیمری هستند که به هر سه روش چسبی، اورینگی و جوش قابل اتصال به یکدیگر می باشند.

۹- استحکام: در صورت طراحی و نصب درست، لوله های UPVC قابلیت تحمل فشار خارجی بالایی را دارند.(بر اساس استانداردهای بین المللی و ملی تا فشار ۲۵ بار) همچنین این لوله ها قابلیت تاب یا خم برداشتن بدون شکستن را داشته و این امر آنها را بیش از پیش در برابر جابجایی زمین به سبب خاک های سست و یا زلزله مقاوم می گرداند.

۱۰- مقاومت در برابر میکروارگانیسم ها: لوله های U-PVC در برابر میکروارگانیسم ها، باکتری ها و قارچ ها کاملاً مقاومند .

۱۱- مقاوم در برابر موش و سایر جوندگان: این لوله ها بر خلاف برخی از لوله های ساخته شده از سایر پلیمرها در برابر جوندگان موجود در زیرزمین کاملاً مقاوم هستند.

۱۲- ضریب انبساط حرارتی پایین: لوله های UPVC نسبت به اکثر لوله های پلیمری ( از جمله لوله های PE ) دارای ضریب انبساط حرارتی پایین تری هستند.

۱۳- سفتی حلقوی بالا: این لوله ها نسبت به سایر لوله های پلیمری دارای سفتی حلقوی بالاتر بوده و در نتیجه مقاومت بیشتری در برابر فشار خارجی اعمال شده در اثر وزن خاک و یا ترافیک شهری را دارا هستند.

۱۴-  قدمت و سابقه طولانی مدت: لوله UPVC اولین لوله پلیمری مورد استفاده در دنیا و در ایران بوده و سابقه طولانی استفاده از این لوله ها نشان از کارآیی آن دارد.

۱۵- قیمت مناسب: ماده اولیه PVC و فرآیند تولید آن در مقابل سایر محصولات مرتبط با حفظ شرایط کیفی استاندارد از قیمت پایین تر و هزینه های عملیاتی مناسب تری برخوردار است.

۱۶- ضریب انبساط طولی پایین: لوله های U-PVC نسبت به بیشتر لوله های پلیمری دارای ضریب انبساط طولی پائین تری هستند.

معیارهای ظاهری تشخیص لوله درجه یک U-P.V.C

• نشان استاندارد و نام شرکت تولید کننده، نوع مصرف، فشار کار و تاریخ تولید بطور مناسب و خوانا حداقل در هر سه متر از طول لوله یک بار چاپ شده باشد.
• سطوح خارجی و داخلی لوله کاملاً صاف و صیقلی باشد.
• ضخامت لوله در تمام سطح مقطع آن یکنواخت باشد.
• چنانچه مواد فرعی اضافه شده در کارخانه ها مطابق استاندارد نباشد چسبندگی دو قسمت لوله و اتصالات حتی با بکار گرفتن بهترین چسب ها ضعیف خواهد بود.
• سطح مقطع لوله باید گرد و مقاومت حلقوی آن مطابق استاندارد باشد.
• لوله خوب U-P.V.C در برابر اکثر مواد شیمیایی و حلال ها مقاومت کافی دارد و در صنایع شیمیایی برای انتقال مایعات تحت فشار کاربرد دارد.